Balıkesir

Ayvalık’ta Tarihi Küçükköy Camisi’nin Restorasyon Projesi Tamamlandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi iş birliğinde devam eden kültür varlıklarını koruma gayeli sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde, 19. yüzyılda AgiosAthanasios Kilisesi olarak üç nefli ve bazilikal plan şeması ile inşa edilen Küçükköy Camisi’nin restorasyon projesi tamamlandı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, projenin kısa bir süre içinde koruma kuruluna gönderileceğini, izin alındıktan sonra da restorasyona uygun çalışmalara başlanacağını duyurdu.

Projenin; Dr.Öğr.Üyesi Uzay Yergün yürütücülüğünde, doktora öğrencisi Yüksek Mimar Merve Türk tarafından hazırlandığını ifade eden Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Küçükköy Camisi’nin (AgiosAthanasiosKilisesi) koruma projesi (rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri) tamamlandı ve belediyemize teslim edildi. Koruma Kurulundan gelecek olan iznin ardından Ayvalık halkının hizmetine sunulmak üzere restorasyon uygulamasına başlanacak” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Uzay Yergünde, bir dönem kilise olarak kullanılan Küçükköy Camisi’nin çevresinde yer alan kız ve erkek okulu ile dönemin Rum-Ortodoks kilise mimarisini yansıtır nitelikte olduğunu söyledi. Kız Okulu kalıntılarının yapının avlusunda bulunduğunu hatırlatan Yergün, “Erkek Okulu ise günümüzde Kent Müzesi olarak kullanılmaktadır. Kilise daha sonra 1975 yılından itibaren cami olarak kullanılmaya başlanmış ve yapıya mihrap ile minare eklenmiş. Caminin rölöve-restitüsyon-restorasyon projelerini tamamladık belediyemize teslim ettik. Kurul onayının ardından projeye uygun restorasyon çalışmalarına başlanabilir” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu